امکان رؤیت‌پذیری هلال ماه مبارک رمضان ۱۴۴۵ هجری قمری (دومین ماه رمضان سال ۱۴۰۲ هجری شمسی)

* با عنایت به این‌که زمان مقارنه ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۵ هجری قمری (۱۴۰۲ هجری شمسی)، ساعت ۰۹:۰۰، ۱۰ ماه مارچ سال ۲۰۲۴ به وقت گرینویچ (ساعت ۱۲:۳۰ یک‌شنبه، ۲۰ اسفندماه سال ۱۴۰۲ به وقت تهران) می‌باشد، رؤیت ماه رمضان سال ۱۴۴۵، با چشم مسلح و غیر مسلح در یک‌شنبه شب (نقشه شماره ۱)، در هیچ کجای کره زمین، به هیچ عنوان امکان پذیر نمی‌باشد، اما در دوشنبه شب، مطابق نقشه شماره ۲ قابل رؤیت است.

نقشه شماره ۱: امکان رؤیت‌پذیری ماه رمضان در یک‌شنبه شب، ۱۰ ماه مارچ ۲۰۲۵، مطابق ۲۰ اسفندماه ۱۴۰۲، بر اساس معیار محمد شوکت العوده که با استفاده از معیار برنارد یالوپ، اصلاح و محاسبه شده است.

* * *

نقشه شماره ۲: امکان رؤیت‌پذیری ماه رمضان در دوشنبه شب، ۱۱ ماه مارچ ۲۰۲۵، مطابق ۲۱ اسفندماه ۱۴۰۲، بر اساس معیار محمد شوکت العوده که با استفاده از معیار برنارد یالوپ، اصلاح و محاسبه شده است.

راهنمای نقشه ۱ و ۲:

– رنگ سبز: در این مناطق، در صورت مساعد بودن شرایط جوی، هلال ماه به سادگی با چشم غیرمسلح رصد می‌شود.

– رنگ صورتی: در این مناطق، در صورت مساعد بودن شرایط جوی، هلال با چشم مسلح دیده می‌شود و دیدن آن با چشم غیرمسلح، خصوصا بعد از رصد با چشم مسلح و با تعیین مختصات دقیق بعید نیست. (خصوصا مناطق نزدیک به منطقه سبز)

– رنگ آبی: در این مناطق، در صورت مساعد بودن شرایط جوی، هلال فقط با چشم مسلح دیده می‌شود و امکان رؤیت آن با چشم غیرمسلح نیست. (امکان رؤیت ماه با چشم مسلح در مناطق نزدیک به رنگ سفید کم‌تر می شود.)

– بی‌رنگ (سفید): در این مناطق رؤیت هلال ناممکن و نشدنی است.

* * *

بررسی چند مثال:

  1. ایران: امکان رؤیت ماه، یک‌شنبه شب به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست، اما دوشنبه شب، چه با چشم مسلح و چه چشم غیر مسلح، در صورت مهیا بودن شرایط، به راحتی قابل رؤیت است. لذا ماه ماه مبارک رمضان، بر مبنای رؤیت، در ایران سه‌شنبه خواهد بود.
  2. ایالت‌های غربی امریکا مانند ایالت‌های کالیفرنیا، ارگان و واشنگتن: امکان رؤیت ماه با چشم مسلح در شب ۱۱ مارچ وجود دارد و حتی بعد از تعیین مختصات، امکان رؤیت آن با چشم غیر مسلح هم هست، لذا ابتدای ماه مبارک رمضان در این مناطق، ۱۱ مارچ خواهد بود.
  3. سایر مناطق آمریکای شمالی و نیمه شمالی آمریکای جنوبی: تنها امکان رؤیت ماه با چشم غیر مسلح است، لذا ابتدای ماه مبارک رمضان، برای این مناطق بر مبنای چشم مسلح، ۱۱ مارچ و بر مبنای چشم غیر مسلح، ۱۲ مارج است.
  4. قاره آسیا، اروپا، آفریقا، نیمه جنوبی قاره آمریکای جنوبی و بعضی قسمت‌های شمالی استرالیا: مانند ایران است.
  5. سایر مناطق استرالیا (بجز مناطق جنوبی و تاسمانی) و نیوزلند: شب ۱۱ مارچ امکان رؤیت ماه وجود ندارد، اما شب ۱۲ مارچ امکان رؤیت ماه با چشم مسلح وجود داشته و بعد از تعیین مختصات امکان رؤیت ماه با چشم مسلح هم هست. لذا در این مناطق هم ۱۲ مارچ ابتدای ماه مبارک رمضان است.
  6. مناطق جنوبی استرالیا و تاسمانی: شب ۱۲ تنها امکان رؤیت با چشم مسلح وجود دارد.

 

توجه:

همان‌گونه که می‌دانید،‌ دو موضوع در مبنای فقهی اکثریت فقها درباره آغاز ماه جدید قمری مطرح است:

۱- رؤیت ماه بر اساس چشم غیرمسلح یا چشم مسلح

۲- تعمیم منطقه

که از ترکیب این‌ها بیش از ۸ حالت به وجود می‌آید و مقلدین هر یک از مراجع با توجه به مبنای فقهی مرجع خود، می‌توانند با کمک این نقشه‌ها، زمان تقریبی آغاز ماه مبارک رمضان سال  ۱۴۴۴ را در منطقه خود پیش‌بینی کنند.

البته مبنای مستقلی هم وجود دارد که تکوینی بوده و مقارنه ماه با خط فرضی بین زمین و خورشید است که این یک حالت بیش‌تر ندارد و آغاز ماه جدید برای همه مردم روی زمین در یک شبانه‌روز اتفاق می‌افتد.

جهت اطلاعات بیش‌تر، به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

چرا گاهی اوقات در اعلام عید فطر اختلاف نظر پیش می‌آید؟

راه‌های ثابت شدن اول ماه

* * * * * * * * * * * *

اما افرادی که تابع مبنای مقارنه هستند، با توجه به این که زمان مقارنه ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۵، ساعت ۰۹:۰۰ یک‌شنبه ۱۰ ماه مارچ سال ۲۰۲۴ به وقت گرینویچ است، باید زمان مقارنه را بر اساس ساعت محلی خود محاسبه کرده و چنان‌چه زمان مقارنه، قبل از فجر صادق (اذان صبح) بود، همان روز را روز اول ماه مبارک رمضان در نظر بگیرند و چنان‌چه زمان مقارنه پس از فجر صادق بود، روز بعد را آغاز ماه بدانند که با این حساب برای همه مناطق قاره‌های آسیا، اروپا، آفریقا و اقیانوسیه، آغاز ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۵، به صورت هماهنگ، روز دوشنبه ۱۱ ماه مارچ سال ۲۰۲۴ (۲۱ اسفندماه ۱۴۰۲) خواهد بود. اما در قاره آمریکای شمالی و جنوبی، مناطق بسیار شرقی، دوشنبه ۱۱ مارچ و در سایر مناطق، یک‌شنبه، ۱۰ مارچ، روز اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.

سلسله مباحثات استاد ریاحی

کتاب‌خانه قرآن و حدیث مؤسسه

فهرست درختی سایت

باز کردن همه | بستن همه