امکان رؤیت‌پذیری هلال ماه مبارک شوال سال ۱۴۴۲ هجری قمری (۱۴۰۰ هجری شمسی)

با عنایت به این‌که زمان مقارنه ماه شوال، ساعت ۱۹:۰۰، ۱۱ ماه مِی سال ۲۰۲۱ به وقت گرینویچ (ساعت ۲۳:۳۰ سه‌شنبه شب، ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ به وقت تهران) می‌باشد، رؤیت ماه شوال سال ۱۴۴۲، با چشم مسلح و غیر مسلح در سه‌شنبه شب (نقشه شماره ۱ و ۳)، در هیچ کجای کره زمین، به هیچ عنوان امکان پذیر نمی‌باشد، اما در چهارشنبه شب، مطابق نقشه شماره ۲ و ۴ قابل رؤیت است.

نقشه شماره ۱: امکان رؤیت‌پذیری ماه شوال در سه‌شنبه، ۱۱ ماه مِی ۲۰۲۱، مطابق ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، بر اساس معیار محمد شوکت عوده که با استفاده از معیار برنارد یالوپ ، اصلاح و محاسبه شده است.

* * *

نقشه شماره ۲: امکان رؤیت‌پذیری ماه شوال در چهارشنبه، ۱۲ ماه مِی ۲۰۲۱، مطابق ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، بر اساس معیار محمد شوکت عوده که با استفاده از معیار برنارد یالوپ ، اصلاح و محاسبه شده است.

راهنمای نقشه ۱ و ۲:

– رنگ سبز: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، در این مناطق، هلال ماه به سادگی با چشم غیر مسلح رصد می‌شود.

– رنگ صورتی: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، در این مناطق هلال با چشم مسلح دیده می‌شود و دیدن آن با چشم غیر مسلح، خصوصا بعد از رصد با چشم مسلح با تعیین مختصات دقیق بعید نیست. (خصوصا مناطق نزدیک به منطقه سبز)

– رنگ آبی: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، در این مناطق هلال فقط با چشم مسلح دیده می‌شود و امکان رؤیت آن با چشم غیر مسلح نیست. (امکان رؤیت ماه با چشم مسلح در مناطق نزدیک به رنگ سفید کم‌تر می شود.)

– بی‌رنگ (سفید): رؤیت هلال ناممکن و نشدنی است.

* * *

نقشه شماره ۳: امکان رؤیت‌پذیری ماه شوال در سه‌شنبه، ۱۱ ماه مِی ۲۰۲۱، مطابق ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، بر اساس معیار سید محمد قاضی میرسعید.

* * *

نقشه شماره ۴: امکان رؤیت‌پذیری ماه شوال در چهارشنبه، ۱۲ ماه مِی ۲۰۲۱، مطابق ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، بر اساس معیار سید محمد قاضی میرسعید.

راهنمای نقشه ۳ و ۴:

– رنگ سبز: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، در این مناطق هلال به سادگی با چشم غیر مسلح رصد می‌شود.

– رنگ زرد: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، در این مناطق هلال با چشم مسلح دیده می‌شود و دیدن آن با چشم غیر مسلح، خصوصا بعد از رصد با چشم مسلح با تعیین مختصات دقیق بعید نیست. (امکان رؤیت ماه با چشم مسلح، هر چه به سمت مرز منطقه قرمز حرکت کنیم، کم‌تر و کم‌تر می شود.)

– رنگ قرمز: امکان رؤیت ماه با چشم مسلح بسیار بعید و بعضا غیر ممکن است. (هر چه از منطقه زرد دورتر می‌شود، امکان رؤیت کم‌تر می‌شود.)

* * *

بررسی چند مثال:

۱. ایران و کشورهای هم‌سایه: امکان رؤیت ماه در سه‌شنبه شب به طور کلی منتفی است. در چهارشنبه شب هم امکان رؤیت ماه با چشم غیر مسلح تقریبا غیر ممکن است، اما احتمال رؤیت با چشم مسلح بسیار بالا است.

۲. کشورهای نیمه شرقی آفریقا، بیشتر کشورهای اروپا و …: مانند ایران و کشورهای همایسه ان است.

۳. ایالات متحده امریکا، کانادا، کشورهای آمریکای مرکزی، بیش‌تر کشورهای آمریکای شما (بجز نیمه جنوبی آرژاتین و شیلی)، بسیاری از کشورهای غرب آفریقا، اسپانیا و …: امکان رؤیت ماه در سه‌شنبه شب به طور کلی منتفی است، اما در چهارشنبه شب امکان رؤیت ماه با چشم غیر مسلح هم بسیار محتمل است.

۴. استرالیا و نیوزلند، ژاپن، کره شمالای و جنوبی، اندونزی و مالزی مفولستان، تایلند و بسیاری از نقاط چین و روسیه و …: امکان رؤیت ماه هم در سه‌شنبه شب و هم در چهارشنبه شب، به طور کلی منتفی است.

توجه:

همان‌گونه که می‌دانید،‌ دو موضوع در مبنای فقها درباره آغاز ماه جدید قمری مطرح است:

۱- رؤیت ماه بر اساس چشم غیر مسلح یا چشم مسلح یا مقارنه

۲- تعمیم منطقه

که مقلدین هر یک از مراجع با توجه به مبنای فقهی مرجع خود، می‌توانند با کمک این نقشه‌ها (خصوصا نقشه شماره ۳ و ۴ که ساده‌سازی شده است)، زمان تقریبی آغاز ماه شوال سال ۱۴۴۲ را در منطقه خود پیش‌بینی کنند.

جهت اطلاعات بیش‌تر، به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

چرا گاهی اوقات در اعلام عید فطر اختلاف نظر پیش می‌آید؟

راه‌های ثابت شدم اول ماه

افطریه و کفاره سال ۱۴۴۲ هجری قمری (۱۴۰۰ هجری شمسی)

* * * * * * * * * * * *

اما افرادی که تابع مبنای مقارنه هستند، با توجه به این که زمان مقارنه ماه شوال سال ۱۴۴۲، ساعت ۱۹:۰۰ سه‌شنبه ۱۱ ماه مِی سال ۲۰۲۱ به وقت گرینویچ است، باید زمان مقارنه را بر اساس ساعت محلی خود محاسبه کرده و چنان‌چه زمان مقارنه، قبل از فجر صادق (اذان صبح) بود، روز بعد از فجر صادق را روز اول ماه شوال در نظر بگیرند و چنان‌چه زمان مقارنه پس از فجر صادق بود، باز هم روز بعد را آغاز ماه بدانند که با این حساب برای همه مناطق کره زمین، آغاز ماه شؤال (عید فطر) سال ۱۴۴۲، به صورت هماهنگ، روز چهارشنبه ۱۲ ماه مِی (۲۲ اردیبهشت‌ماه) خواهد بود.

سلسله مباحثات استاد ریاحی

کتاب‌خانه قرآن و حدیث مؤسسه

فهرست درختی سایت

باز کردن همه | بستن همه